Видян 291 пъти | Коментари 0
01/02

Наградите "Спортист на годината 2019" бяха връчени на официална церемония в зала "Асикс Арена".

Биатлонистът Владимир Илиев беше избран за Спортист на 2019-та в 62-то издание на традиционната годишна анкета на спортните журналисти.

32-годишният Илиев заслужи отличието, след като стана световен вицешампион в индивидуалната дисциплина на първенството в Йостерсунд в началото на тази година. Това бе първи медал от такъв шампионат за мъжкия биатлон.

Владимир нямаше как да присъства на церемонията заради участието си в Световната купа във Франция, където днес завърши на 22-о място в спринтовата дисциплина. Второто място е за Ивет Лалова, която е седмата най-бърза жена в света на 200 метра, а трети остана  Григор Димитров, който игра полуфинали на US Open и Мастърса в Париж.

За Отбор на годината бе избран ансамбъла ни по художествена гимнастика, който спечели сребърен и бронзов медал от Световното първенство. Тяхната наставничка Весела Димитрова бе израна за Треньор на годината.

Спортист №1 с увреждания е Християн Стоянов, който стана шампион на 1500 метра на Световното първенство по лека атлетика за хора с увреждания в Дубай.

Преди два дни Владимир Илиев спечели наградата Спортен икар, която е второто най-значимо индивидуално спортно отличие в страната. Той е едва вторият биатлонист, който става Спортист на годината. Преди него Екатерина Дафовска го постигна през 1998-а след олимпийската си титла в Нагано.

Илиев взема щафетата от Тайбе Юсеин, която бе №1 през миналата година и зае пета позиция през тази. Илиев е едва третият представител на зимен спорт, който печели отличието.

Ето как изглежда десетката за спортист на годината в България:

1. Владимир Илиев (биатлон) - световен вицешампион на първенството в Йостерсунд.

2. Ивет Лалова (лека атлетика) - седмо място на 200 метра на Световното първенство в Доха

3. Григор Димитров (тенис) - полуфиналист на US Open и на Мастърса в Париж

4. Божидар Андреев (вдигане на тежести) - две европейски титли и бронз от Световното първенство плюс два мъжки и шест младежки европейски рекорда.

5. Тайбе Юсеин (борба) - сребърен медалист от Световното първенство по борба в Казахстан

6. Алберт Попов (ски-алпийски дисциплини) - завърши на шесто място в слалом от кръг за Световната купа

7. Родослав Панталеев (бокс) - бронзов медалист от Световното първенство след три поредни победи

8. Кубрат Пулев (бокс) - постигна две нови победи при професионалистите - над Бодган Дину и Райдъл Букър

9. Мария Оряшкова (самбо) - за пети път стана световен шампион на първенството в Южна Корея. Взе златен медал и от Европейските игри в Баку.

10. Боряна Калейн (художествена гимнастика) - носител на три бронзови медала от Европейското първенство в Баку.