16.03.2020 13:26

Да плащаме ли наем и кредити в извънредно положение?

Видян 2241 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 3.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна


Форсмажор ли е извънредното положение по договорите за наем и заем? Звучи като глупав въпрос, но не е, защото родните депутати никак не са намерили време да изчистят темата и са създали поредната неяснота от некадърност, което никак не е учудващо при председатели през повечето от последните 10 г. като Цецка Цачева, уж юрист, и Цвета Караянчева – спец по поцинковане на кофи
.
Днес обаче хлябът на стотици хиляди български семейства е застрашен от мерките срещу въображаем враг и те трябва да знаят какво предвижда калпавият закон.
„Ако сте наемател в магазин в „търговски център тип МОЛ“ или друг търговски обект поне до 29 март 2020 г. вашият магазин няма да бъде посетен от нито един клиент. Поставя се въпросът – ще продължите ли в тази ситуация да дължите уговорения месечен наем? Ако пък сте собственик на въпросния търговски център, съвсем нормално ще се запитате „Отговарям ли аз пред своите наематели и могат ли те да развалят договорите си за наем поради невъзможността да използват наетите помещения?“. Ако сте изтеглили кредит за финансиране на дейността – било то в ролята на наемател, или на наемодател, вероятно ще се питате дали моментната ви невъзможност да получавате доход е обстоятелство, което ще ви освободи от отговорност за забава в погасяването на дължимите кредитни вноски. И това са само малка част от въпросите, които заповедта поставя пред бизнеса.
Няма спор, че държавни актове имат характера на непреодолима сила. В своя чл. 306 българският Търговски закон (ТЗ) определя непреодолимата сила като „непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, възникнало след сключването на договора“. По правило неизпълнилият длъжник не носи отговорност за своето неизпълнение (освен ако е изпаднал в


 


продължи >>

Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com
реклама

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !